Raiffeisenbank nově poskytuje hypotéku na 120 procent zastavované nemovitosti. Produkt je určen pouze pro movitější klienty, banka se tak chrání před případnými riziky, uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň. Ostatní banky na trhu takovou hypotéku nenabízejí.

Hypotékou na 120 procent je možné financovat pouze nemovitosti se zástavní cenou minimálně dva miliony korun a pro klienty s měsíčním příjmem převyšujícím sto tisíc korun. "Díky těmto podmínkám se neobáváme rizika, které plyne z toho, že poskytujeme úvěr na více, než je cena nemovitosti," uvedl Kofroň.

Riziko v poskytování takové hypotéky vidí Hypoteční banka, a proto podle mluvčího Davida Sahuly takovou nabídku zatím neplánuje. Jako standardní produkt ji nemá ani Česká spořitelna. "V individuálních případech lze ovšem s klientem domluvit hypotéku i na více než sto procent hodnoty zastavované nemovitosti," uvedla Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.

Podobnou nabídku jako Raiffeisenbank má na trhu Komerční banka, u které je 20 procent nad hodnotu nemovitosti určeno na vybavení bytu. Takovou hypotéku ale získá pouze klient, který si kupuje nemovitosti od developerské společnosti Skanska. Hypotéku, jež kombinuje peníze na nemovitost i vybavení, nabízí více bank, například i Hypoteční banka.