Toužíte po vlastním domě a stojíte před rozhodnutím, zda rekonstruovat starý či postavit nový? Toto rozhodnutí není vůbec lehké. Obě varianty mají spoustu kladů, ale také záporů. Pokud zvolíte správně, můžete si ušetřit spoustu peněz, potíží, času a probdělých nocí.

 

Rekonstrukce starého domu – výhody a nevýhody 

Náročnost rekonstrukce většinou nezáleží na tom, jak je stavba stará, ale spíše na tom, jak byla obydlena. Neobydlené domy chátrají prostě rychleji - hlavně díky samozvaným návštěvníkům či vandalům.

 

Jaké jsou tedy výhody této volby? Bude to určitě nižší pořizovací cena, většinou je umožněno se hned nastěhovat a rekonstruovat postupně, také se většinou jedná o pozemek v zabydlené zástavbě s vybudovanou zahradou. Určitým plusem může být i jisté kouzlo (atmosféra) daného místa či objektu.

 

 

A jaké jsou nevýhody? Dispozice domu je již daná, můžou být špatné rozvody elektřiny, vody, také může chybět izolace a připojení ke kanalizaci. Rekonstrukce může být nakonec mnohem nákladnější, než jste předpokládali, během rekonstrukce se také můžou objevit další skryté problémy.

 

Koupě nového domu – výhody a nevýhody

Rozhodnout se pro novostavbu se doporučuje zvláště tehdy, pokud máte dostatek finančních prostředků, které můžete vydat najednou. Také v případě, že jste natolik zaměstnáni, že vy sami nemáte čas na nějaké úpravy.

 

Výhodou je určitě to, že máte všechno nové, nepoužité a tím máte i možnost reklamace. O všem můžete rozhodnout, ať o vzhledu, ceně, materiálu, správném umístění atd. Pokud zvolíte stavbu na klíč, bude to pro Vás velice pohodlné.

 

 

Nevýhodami je vysoká cena, omezená nabídka stavebních pozemků, potřeba stavebního povolení (průtahy na úřadech). Musíte také kromě domu vytvořit zahradu a během stavby musíte mít nějaké jiné bydlení.

 

Přizvěte odborníka

Pokud si opravdu nevíte rady – poraďte se s nezávislým odborníkem. Pokud bude potřeba stavební povolení (tedy i projekt) stejně se bez něj neobejdete. Kromě toho, že Vám dobře poradí, pomůže Vám i s dalšími věcmi – legislativa, nejlepší technologie, materiály atd.