Právě dokončovaná budova s loftovými byty završila jednu z mála úspěšně uskutečněných revitalizací brownfields na území Prahy - přeměnu bývalého holešovického pivovaru. Rekonstrukce historické budovy pivovarské spilky byla poslední etapou v rámci projektu A7 Holešovický pivovar, kterou od roku 2006 realizovala developerská společnost ING Real Estate.

Přeměna celého areálu v sobě zdařile spojila rekonstrukci původních památkově chráněných budov a výstavbu několika nových kancelářských a bytových objektů. Architektonický návrh je dílem renomovaného studia CMC architects. Na přípravách projektu spolupracovali i světově uznávaní architekti Frank O. Gehry, autor Tančícího domu, a Jean Nouvel, autor Zlatého Anděla. "Byla to pro nás velmi dobrá a zajímavá zkušenost, kdy jsme mohli zblízka vidět práci světových architektů," komentuje Vít Máslo ze CMC architects. Cílem architektů Davida Chisholma a Víta Másla bylo maximálně využít historického genia loci a neobvyklosti místa i původních budov a citlivě je doplnit moderními domy, které se optimálně začlení do zástavby pražských Holešovic. "Bývalý pivovar sestávající z čistě utilitárních staveb považuji za výtvarně jedinečný areál s vynikajícím stavebním detailem. Proto jsme v rámci revitalizace zachovávali původní charakter staveb a rušili jsme pouze nepůvodní dostavby, které vznikly během století. Jejich odstraněním mohly stávající budovy více vyniknout. Věříme, že se nám podařilo zachovat celkový výraz staveb, obnovit funkčnost areálu a navrátit tak do něj život," říká k projektu architekt Vít Máslo. "Podařilo se nám vytvořit prostor, který dýchá historickou industriální atmosférou, a přitom se tu dá pracovat a žít moderně, v tempu 21. století. Komplexnost celého areálu nám také umožnila využít různorodé architektonické přístupy. U původních budov bylo zajímavé vymýšlet, jak vložit novou funkci do historické budovy. U novostaveb nás lákalo například vytváření 17patrové výškové dominanty areálu."

Jednotlivé budovy převážně obklopují centrální nádvoří, které bude v nejbližší době osázeno zelení a doplněno vodní fontánou. Kancelářské plochy jsou pronajaty, v areálu mají své provozovny i drogerie a supermarket. Nově postavené rezidenční budovy Plaza s věží Tower a Rezidence s celkem 115 byty již plně slouží svým majitelům. V poslední budově Lofts vzniklo 40 bytů. Kromě 14 standardních bytů ve střešní nástavbě a 6 podkrovních bytů s přiznanými krovy a kovovými táhly upoutá především 20 originálních loftových bytů, které nabízejí netradiční, svébytné bydlení v industriálním duchu.

V jižním křídle budovy se ve 2. podlaží nachází 6 loftových bytů o rozměrech 76 m2 až 88 m2 se zachovanými původními litinovými sloupy. Druhé, západní křídlo budovy je určeno pro 7 dvoupodlažních loftových bytů s atriem a lodžií o průměrné rozloze 135 m2 a pro 7 loftových bytů, které mají ve třetím podlaží navíc rozlehlou střešní terasu o výměře cca 132 m2. V prvním podlaží má každý loftový byt vstupní atrium, pracovnu, velkou obývací část s kuchyňským koutem, lodžii, komoru, šatnu, koupelnu a toaletu. Galerie je přístupná točitým schodištěm a nachází se zde otevřená ložnice. Vysoké prosklené stěny, typický znak loftů, nabízí výhled podle orientace bytu buď na vnitřní nádvoří nebo do přilehlých klidných ulic.

Těchto 14 loftových bytů bylo zrealizováno v původní části objektu spilky, kde se dříve nacházely ležácké sklepy. Jedná se o jednotky s otevřenou dispozicí, uzavřené ze dvou stran prosklenou stěnou v hliníkovém rámu, které od středové spojovací chodby odděluje privátní atrium. "U loftových bytů byla velmi zajímavá právě práce s osvětlením. Hluboká dispozice stavby neumožňovala přístup světla do bytu ze dvou stran budovy, jak je obvyklé u bytových domů. Museli jsme proto vytvořit atria uvnitř budovy, která umožňují prostup světla a zároveň dávají bytům originální entrée s japonskou předzahrádkou," popisuje práci na loftových bytech Vít Máslo. "Při navrhování loftových bytů jsme se mohli opřít o bohaté znalosti mého kolegy Davida Chisholma. S tímto typem bydlení měl totiž zkušenosti již z dřívější doby, kdy pobýval v různých částech světa."

S originálním loftovým bydlením se mohou zájemci seznámit při prohlídce ukázkového bytu. Přestože loftové byty budou nabízeny v kolaudačním minimu, aby si je majitelé mohli dokončit individuálně zcela podle svých představ, ukázkový loftový byt má plně zařízený interiér pro lepší představu. Návrh interiéru je dílem architekta Evžena Duba, taktéž ze studia CMC architects. "Interiérové vybavení jsem vybíral ve stejném duchu jako působí celý loftový byt " tedy zajímavé, originální a velmi kvalitní. Kuchyňská linka, vybavení ložnice a barové židle jsou z dílny italského nábytku Berloni. Další vybavení a nábytek je od firmy Vitra, která se již desítky let zabývá prodejem nábytku od světoznámých designérů, svítidla a elektronika pochází od společností Halla a BaSys," komentuje zařízení ukázkového bytu Evžen Dub. Celá bytová jednotka je realizována v nadstandardním provedení. V obývacím pokoji a v hale je na podlaze položena dubová kantovka; v koupelně, na WC, v šatně a komoře je použito teakové dřevo. Do pracovny bylo zvoleno jako moderní materiál antracitové tkané PVC značky Bolon Now, pobyt v ložnici zpříjemňuje celoplošný koberec Belakos Jersey. Koupelnu a WC zdobí bílé lesklé obklady s květinovým dekorem od Villeroy & Boch, sanita a baterie pocházejí od výrobců Laufe, Kaldewei a Grohe. V ložnici byla pro zvýraznění jedna stěna otapetována zelenostříbrnou tapetou Flair.

O ING Real Estate ING Real Estate je mezinárodní realitní společnost, která se zabývá financováním investic do nemovitostí, správou a rozvojem nemovitostí. S celkovým portfoliem více než 100 miliard ". ING Real Estate patří mezi největší realitní společnosti na světě, své služby poskytuje klientům ve dvaadvaceti zemích Evropy, Severní Ameriky, Asie a Austrálie. ING Real Estate je součástí ING Group, globální finanční instituce nizozemského původu, která nabízí bankovní a pojišťovací služby a služby správy aktiv více než 85 milionům klientů ve více než 50 zemích světa. ING má přes 130 000 zaměstnanců.

Více informací získáte zde