Sluneční plachta SunSquare AXIS rakouského designéra Geralda Wurze získala prestižní ocenění Red Dot Design Award v kategorii "Architektura a interiérový design" za revoluční systém zastínění. Mezinárodně uznávané soutěže Red Dot Design Award se tento rok zúčastnilo 1 636 výrobců z 57 zemí světa se 4 252 projekty. Předávání cen se bude konat 5. července 2010 v Essenu.

Úspěch v soutěži Red Dot Design Award korunuje dlouholetou spolupráci rakouského designéra Geralda Wurze a společnosti SunSquare. Projekt, který byl vytvořen v roce 1995 pro jeden zvláštní případ, vídeňský designér Gerald Wurz se SunSquare dále vyvíjeli a zlepšovali.

Sluneční plachtou AXIS přináší SunSquare na trh první obdélníkovou velkoplošnou plachtu na světě. Díky použití dvou lan je zajištěna větší stabilita, než u trojúhelníkových plachet s jedním napínacím lanem v cípu plachty. S jednou plachtou tak je nyní možné zakrýt až 70m2 plochy, je ale také vhodná pro podlouhlé, užší prostory. Jako všechny plachty SunSquare je AXIS přizpůsobován konkrétním podmínkám daného místa a požadavkům budoucího uživatele. Pravděpodobně nejzajímavější příklad flexibility plachet SunSquare AXIS je jejich využití na několika říčních lodích - plovoucích restauracích. Konstrukce těchto plachet nabízí kromě standardních funkcí možnost je kompletně sklopit, aby bylo možné podplout i nízké mosty.

Porota ocenila svým rozhodnutím perfektní soulad precizní funkčnosti a nadčasového designu, který harmonicky ladí s architekturou domů, zahradním zařízením i vnitřním vybavením. Oceněný produkt má také ekologický aspekt s ohledem na změny klimatu: sluneční plachty, jako zastínění i vnitřních prostor jsou nejsnazší a nejefektivnější cestou, jak pozitivně ovlivnit energetickou náročnost chlazení interiérů nejen ve velkých městech a jak pomoci životnímu prostředí.

Plachty SunSquare" jsou dílem rakouského výrobce SunSquare Kautzky. Jedná se o systém ochrany před sluncem a deštěm opravdu ve velkém stylu. Sluneční plachty SunSquare v sobě spojují nekompromisní funkčnost s moderním designem. Výhradním prodejcem systémů SunSquare v České a Slovenské republice je společnost Starlux s.r.o.

Red Dot Design Award je jednou z nejuznávanějších designových soutěží na světě. Toto ocenění uděluje každoročně, již od roku 1955, designové centrum Design Zentrum Nordrhein Westfalen výrobkům, které zaujmou svým sofistikovaným a inovativním designem. Porota hodnotí výrobky z hlediska stupně inovace, funkčnosti, kvality, ergonomie a slučitelnosti se životním prostředím. Všechny oceněné produkty a výrobky budou vystaveny minimálně rok v muzeu designu v Essenu, v Red Dot Design Museum.