Trh s nemovitostmi, který se ocitl na dlouhou dobu v ne právě dobré kondici, se postupně oživuje. Přispívají k tomu velmi výhodné podmínky pro krytí pořízení nemovitosti hypotéčním úvěrem a také touha investovat do vlastního bydlení.

 

Ochota pořídit si vlastní bydlení roste

K pořizování vlastních nemovitostí měli naši občané v minulých letech mnohem menší ochotu než dříve. Šlo pochopitelně o důsledek krize, která trhem s nemovitostmi pořádně pohnula. Z obav o práci bylo stále méně těch, kdo byli ochotni se zadlužit na mnoho let dopředu.

 

 

Ceny nemovitostí na tyto okolnosti pochopitelně reagovaly značným poklesem, stejně jako úrokové míry hypotéčních úvěrů, které se tak dostaly na své historické minimum. Naštěstí se v současné době zdá, trh s nemovitostmi se začíná oživovat a že je klientů, kteří si chtějí investovat do svého vlastního bydlení stále více.

 

Mírné oživení

V současné době reagoval podle údajů Českého statistického úřadu trh s nemovitostmi určitým nárůstem cen bytů a také počtem prodávaných nemovitostí. Bohužel co do meziročního porovnání ceny bytů stále nedohnaly období před krizí.

 

Zatímco ceny starších bytů v Praze stouply za poslední kvartál o 0,2%, od roku 2009 ztratily přes 14% své hodnoty. Klesaly také ceny nových nemovitostí, ty klesly od roku 2009 zhruba o 9%. Na druhou stranu developeři hlásí jisté oživení na trhu, když mírně roste i poptávka po nových bytech.

 

 

Zájem o menší byty

Lidé mají zájem zejména o menší a levnější byty. Stoupá hlavně poptávka o byty mezi 40 až 50 m2, které si často lidé pořizují i jako investici. Rekordně nízké hypotéční úrokové míry právě takovým investicím výrazně napomáhají. Podmínky pro pořízení nemovitosti jsou tak v poslední době patrně ty nejlepší – kombinace nízké úrokové míry a nízkých cen tak přitahuje stále více zájemců.

 

Na trhu s pronájmy roste hlavně spolubydlení

Na druhou stranu stagnuje trh s nájemními byty. Stoupá pouze poptávka po spolubydlení, které využívají studenti. Nahrávají tomu ceny kolejí, které se mohou ve větších městech blížit k cenám spolubydlení.