Nové byty se většinou stavějí menší než před pár lety. Jaký je důvod? Češi prostě chtějí menší byty ve snaze ušetřit. Šetření je na pořadu dne, ať už se jedná o nákup spotřebního zboží, automobilu nebo právě o nemovitosti.

 

Jaký je trend dneška?

Developeři se zkrátka přizpůsobili novému českému trendu v bydlení a staví a nabízí menší byty. Kvůli poptávce po menších bytech dokonce někteří developeři či majitelé domů přestavují jeden velký byt na dva menší. Často také dochází k tomu, že např. byty 2+kk jsou předělány na 3+kk. Zvyšuje se tak šance na jejich prodej. Zatímco před 5 lety si lidé nejčastěji pořizovali byt o rozloze 66 m2, dnes je to jen kolem 58 m2.

 

Zmenšují se i domy a pozemky 

Stejný trend je viditelný i u domů. Pokud se vrátíme o 30 let zpět, domy měly i kolem 300 m2. Když se zastavíte trochu blíže k přítomnosti, třeba před 15 lety se průměrná velikost rodinných domů pohybovala okolo 220 m2. Dnes je to pouhých 90 m2. To znamená, že se domy od té doby zmenšily o více než polovinu.

 

 

Takové domy mohou celkem snadno konkurovat i bytům v nových komplexech. A to jak velikostí, tak i cenou.

 

A nejedná se jen o zmenšování bytů a domů, ale i o pozemky. Zatímco v 90. letech Češi kupovali pozemky o velikostech 1500 až 2000 m2, v dnešní době je to pouze okolo 600 m2. I velikost poptávaných parcel se tedy podstatně zmenšila.

 

Proč tento trend vznikl?

Proč se toto děje? Už jste si mohli přečíst o snaze ušetřit. Jsou tu ovšem i další důvody. Je to fakt, že lidé v dnešní době žijí často sami a tím pádem nepotřebují velké prostory. Většinou si vystačí s garsoniérou. Ani rodiny už nebývají tak velké, jak tomu bylo třeba před 20 – 30 lety. Také bydlení několika generací pohromadě není již tak běžné.

 

V Praze je zájem o byty 2+kk

V hlavním městě realitnímu trhu jasně dominují nové byty o dispozicích 2+kk či 2+1. Celkový počet nových bytů se pohybuje kolem šesti tisíc, z toho tvoří byty o velikosti 2+kk více než jednu třetinu. Průměrná plocha takových bytů v Praze je přibližně 50 m2.