V létě je čas přesedlat. Houfně opouštíme gauče a kávu si s oblibou vychutnáváme na čerstvém vzduchu. K dokonalému relaxu přispívá i výběr kvalitního zahradního nábytku. Nejen že dodá vaší zahradě atraktivní vzhled a komfort, ale při správné péči si poradí i s rozmary počasí. Milovníci voňavého dřeva mají rozhodně z čeho vybírat.

Na co se při koupi zahradního nábytku zaměřit?

Propadnout kouzlu některého z hřejivých odstínů dřevěného zahradního nábytku není těžké. Než si ho však začnete v duchu představovat na své zahradě, mějte na mysli i praktickou stránku věci. Rozhodně totiž nejde jenom o lákavý design.

Nedělní oběd nebo „chytání bronzu“?

Natáhnout se na sluníčku a začíst se do oblíbené knížky vám umožní kvalitní zahradní nábytek určený pro relaxaci. Jeho prioritou je snadná polohovatelnost a vaše pohodlí.

Pro nábytek určený ke stolování je naopak důležitá jeho výška a hloubka sedu. Aby se stůl pod tíhou dobrot neprohýbal, měla by být deska stolu nejméně 2,8 cm silná. Čekáte na nedělní oběd hosty? Pak vám dobře poslouží praktický rozkládací stůl.

Romantika pod hvězdami nebo pěkně v suchu?

Aby si zahradní párty pod hvězdnou oblohou užil i váš dřevěný zahradní nábytek, musíte vybírat z nejodolnějšího dřeva. Jedině to vydrží celosezónní provoz na otevřeném prostoru zahrady nebo terasy. K extrémně odolným patří například teakový zahradní nábytek, který snese při správné údržbě srovnání s umělými materiály.

Zastřešená terasa, která eliminuje výskyt deště, nabízí ideální prostor pro citlivější přírodní nábytek. Krásně se zde bude vyjímat například ratan, ale i vodní hyacint, z něhož se pro výrobu nábytku používají kořeny spletené do provazců. Příjemný odpočinek a moderní design si vychutnáte i s nábytkem ze sušených banánových listů.

Pro zachování původní barevnosti dřevěného nábytku a prodloužení jeho životnosti se doporučuje jeho pravidelná údržba. Alespoň 2× ročně proto ošetřete nábytek olejem pro daný druh dřeva.

Kam s ním na zimu?

Než postavíte nový nábytek hrdě na zahradu, popřemýšlejte, jestli máte dostatek místa na jeho zimní uskladnění. Pod plachtou to totiž na zahradě zvládnou jen nejodolnější kousky (např. teak). Ostatní nábytek vyžaduje suchý a dobře větraný prostor. Možnost demontáže stolní desky a skladnost nábytku vám mnohé usnadní.

Ochutnávka dřevin z tropů a dalekého severu

Exotické dřevo postupně nahrazuje zahradní nábytek ze dřeva tuzemského. Důvodem je jeho výrazně vyšší odolnost vůči nepříznivým vlivům počasí a nižší nároky na údržbu.

Vysoký obsah kaučuku a teakového oleje dělá z teakového dřeva skutečného „nezmara“. Úspěšně odolává dešti i slunečnímu záření, výkyvům teplot i útokům škůdců či napadení plísní. Neublíží mu ani blízkost bazénu a přezimování přímo na zahradě.

Z drsné oblasti za severním polárním kruhem pronikla do našich zahrad i severská borovice. Její houževnatost zaručuje, že v našich klimatických podmínkách snese kdejaký rozmar počasí.

Na mahagonové dřevo si taky jen tak nějaký škůdce nebo hniloba nepřijdou. Tato cenná dřevina se totiž díky své jedinečné odolnosti a tvrdosti dříve používala na výrobu lodí a sudů. A kromě toho vás bude mahagonový zahradní nábytek těšit i svým unikátním zbarvením.

Dalším tropickým dřevem, které vyniká neobyčejnou odolností, je eukalyptus. Odolává dokonce i kyselým dešťům a získá si vás krásným medově hnědým zbarvením.

Už jste si vybrali, s jakým dřevěným zahradním nábytkem prožijete báječné léto vy?