Pád Nečasovy vlády odložil další projednávání důležité novely zákona o vyvlastnění, díky kterému je možné vyvlastnit něčí nemovitost jen proto, že je pod ní uložen zdroj nerostných surovin.

 

Tento zákon již jednou novelou prošel, avšak vlády si tuto možnost nechala odebrat. Novela byla na pořadu jednání vlády, avšak kvůli jejímu pádu již na projednávání nedošlo.

 

 

Díky poslední novele stát nemůže vyvlastňovat domy nad zdroji černého uhlí

V současném znění zákona o vyvlastnění chybí možnost, aby stát mohl nařídit vyvlastnění nemovitosti, která se nachází například nad zdroji černého uhlí. Právě nyní vyvlastnění hrozilo obyvatelům hned několika obcí na Ostravsku, avšak v nejbližší době se zřejmě nemají čeho obávat.

 

Novela zákona byla přijata na konci loňského roku, kdy poslanci přehlasovali veto tehdejšího prezidenta republiky, Václava Klause. Podle závěrů Ministerstva průmyslu a obchodu však může republiku vážně ohrozit situace, kdy by republika nemohla těžit určité nerostné suroviny a byla by odkázána pouze na dovoz.

 

Proto ministerstvo apelovalo na novelu zákona a proto, aby se tento nástroj opět vrátil do rukou státu. Stát se také obává spekulantů s pozemky, kteří případně pozemky vykoupí s tím, že je později dostanou od státu proplacené.

 

 

Ekologické organizace slaví úspěchy

V současné době tak slaví úspěchy hlavně ekologické organizace a hlavně lidé na Mostecku a Ostravsku, pro které zatím vyvlastnění nepřichází v úvahu:

 

Je to skvělá zpráva pro desítky tisíc lidí na severu Čech i Moravy. Pan ministr Kuba chtěl znovu umožnit, aby jim někdo mohl sebrat dům jen proto, že je pod ním ložisko uhlí. Podle našich informací ale svůj návrh sám stáhl z jednání poté, co pro něj nenašel dostatečnou podporu,“ řekl David Vondrouš z iniciativy Zelený kruh.

 

Právě odcházející vláda má však na celou věc právě opačný názor. Je tedy otázkou, jak se tímto problémem bude zabývat vláda, která právě nastoupila, případně její další pokračovatel.