Hodláte si koupit, nebo postavit vlastní dům? A přemýšleli jste o tom, že byste investovali do pořízení či stavby domu nízkoenergetického? Víte přesně, co tento pojem označuje?

 

Co je ekologické, je i ekonomické

O nízkoenergetických domech se v poslední době slyší čím dál tím častěji. Není se čemu divit, ceny energií stále stoupají a představují značnou položku na domácím rozpočtu. Ušetřit za energie je nejenom ekonomické, ale i ekologické.

 

Stinnou stránkou nízkoenergetických staveb zůstává pochopitelně to, že se jedná o stavby dražší, než stavby ve srovnatelné lokalitě a o srovnatelné velikosti a vybavenosti. Vynaložené náklady by se však měly v dohledné době vrátit.

 

 

Nízkoenergetický dům může dosahovat ročních nákladů na energie třeba o 20 tisíc korun nižší, než stejný dům, který není postaven s důrazem na energetickou úspornost. Vzhledem k tomu, že ceny energií neustále rostou, je možné počítat s úsporami, které budou již za několik let v řádu 100 tisíc.

 

Co je to nízkoenergetický dům?

Označení „nízkoenergetický dům“ je v České republice daný normou, podle které nesmí mít dům vyšší náklady na vytápění, než jsou 50 kWh na m2. Ještě nižší spotřebu mají tzv. pasivní domy a dokonce žádnou spotřebu pak nulové domy.

 

Na první pohled takový dům nepoznáte, ale vyznačuje se například kompaktním tvarem, díky kterému nehrozí zbytečné úniky tepla, zásadní tepelnou izolací, využíváním strojního větrání, efektivním vyřešením tzv. tepelných mostů a také rekuperací tepla.

 

 

Zjednodušeně jde o proces, kdy se v zimě vzduch ohřívá ve výměníku od vzduchu, který je odvětráván ven, v létě pak nastává celý proces naopak – teplý vzduch uniká ven a studený se hrne dovnitř. Na výstavbu nízkoenergetického domu má vliv také lokalita, je pochopitelně vhodnější volit lokalitu s nižší nadmořskou výškou.

 

Orientace stran by měla vycházet tak, aby dům co nejvíce lapal sluníčka a byl co nejméně zastíněn. O nízkoenergetické domy se začínají kupující zajímat čím dál tím častěji a do budoucna tato poptávka bude jistě ještě zesilovat. Jde tedy jistě o výhodnou investici.