Jste mladí, a rozhodli jste se osamostatnit? Čekáte rodinu, a chcete si pořídit větší bydlení? Nebo jste naopak v seniorském věku, a rádi byste si pořídili bydlení menší, které bude více vyhovovat vašim potřebám? Pak se asi budete rozhodovat, kam přesídlíte. Rozmýšlejte dobře!

 

Vesnice nebo město?

Stěhování z města na vesnici nebo do satelitních městeček stále zažívá boom. Mnoho lidí si tak plní sen o útěku z města na klidnější venkov a do míst, kde je snadné zaparkovat, nemusíte se bát vypustit děti před dveře a není nouze o to, kam chodit na procházky. Na vesnici a v satelitních městečkách si také snáze dopřejete bydlení v domku, což bývá ve městě drahé.

 

 

Zjistěte si dopravní dostupnost

Pokud se již na takový útěk chystáte, přemýšlejte dobře. Počítejte totiž také s tím, že dostupnost takového místa je horší. Zjistěte si, jaké spoje do tohoto místa jedou – nejvýhodnější bývá vždy vesnice se železničním spojením. Pokud je tedy váš životní styl spojený s tím, že budete často muset po večerech zůstávat ve městě a nebudete moci řídit vůz, zřejmě toto bydlení pro vás nebude úplně vhodné.

 

Vzdálenost bydlení od místa vašeho pracoviště hraje také velkou roli. Pokud budete jezdit vozem, prostudujte cestu a zjistěte, zda nehrozí dopravní zácpy a kolik času tedy bude vaše cesta do práce trvat.

 

žižkov

 

Myslete i na rodiče a návštěvy

I když zrovna nemilujete časté návštěvy, počítejte, že se k vám budou chtít podívat například rodiče, děti, nebo další příbuzní. Vezměte tedy do úvahy, jak komplikované pro ně bude se k vám dostat. Zejména pokud s těmito návštěvami počítáte s určitostí, například za účelem hlídání vašeho dítěte, myslete na ně zcela jistě. Pokud tedy budete zvažovat například bydlení v Praze a vaši rodiče jsou z Brna, nejvhodnější bude bydlení u výpadovky na toto město.

 

Prostudujte nabídku služeb

Pokud se staráte o malé děti, vyhledejte nejbližší hřiště a možnosti procházek, zjistěte, jak je to v dané lokalitě s nabídkou školek a škol. Prostudujte si nabídku služeb v dané oblasti, nejbližší obchody, restaurace, obchodní centra a veškeré zázemí, které budete potřebovat. Nepočítejte příliš se sliby developerů a města na vybudování služeb, ale počítejte s nabídkou stávající.