Chcete si pořídit své vlastní bydlení, nebo jste si již vlastníkem nemovitosti stali? Pak jistě víte, že jde o ty největší částky, jaké můžete vůbec utratit a že se tedy každá koruna hodí. Využíváte všech podpor, které stát pro zjištění vlastního bydlení poskytuje?

 

Nezapomínejte na odečet úroků z hypotéky

Využili jste na financování vašeho nového bydlení hypotéku? Pak nezapomínejte na to, že si můžete odečíst již zaplacené úroky z hypotéčního úvěru z vašeho daňového základu a snížit tak značně objem daně.

 

Byt musí sloužit pouze pro vaše bytové potřeby, nejde si jej pořídit k pronájmu a na výdělek. V případě, že nebudete mít stejné trvalé bydliště jako je adresa bytu, počítejte s tím, že po vás bude finanční úřad požadovat například písemné svědectví sousedů, nebo ústřižek složenky za elektřinu s vaším jménem.

 

 

je tento odečet výhodný na začátku splácení hypotéky, kdy také splácíte hlavně úroky a jistinu nejméně. Postupně, čím jsou úroky více a více zaplacené, se vám odečítá z daňového základu stále méně, avšak i malá sleva na dani jistě potěší.

 

Banky většinou posílají potvrzení o výši zaplacených úroků zhruba v únoru. Pokud toto potvrzení neobdržíte, zažádejte o potvrzení sami. Takto můžete na začátku splácení hypotéky ušetřit až desetitisíce.      

Pomoc v obnově bytového fondu

Stát vypisuje také nejrůznější programy na obnovu bytového fondu. Takto můžete získat zajímavé půjčky nebo dokonce i příspěvky na opravu vašeho domu, či bytového domu – v takovém případě musí o podporu žádat celé společenství vlastníků bytových jednotek.

 

 

Jde o programy nejrůznějšího rázu, které vypisuje většinou ministerstvo pro místní rozvoj. To vždy program zveřejní, uvede, nač je tento program zaměřený – některé programy jsou například zaměřené pouze na panelové domy apod.

 

Ministerstvo také zveřejní objem prostředků, které na tento program poskytne. Na vás, nebo na společenství pak je, aby se vypracovala projektová dokumentace, sepsala žádost a ta na příslušný odbor podala.