O tom, že jsou investice do nemovitostí lákavé, vás jistě nemusíme přesvědčovat. Navíc, pokud se vám nepřihodí neuvěřitelná smůla tím, že nemovitost vyhoří, nebo na ní spadne letadlo, jde o investici, o kterou nemůžete přijít, což rozhodně není případ třeba investicí do deviz nebo do akcií.

Přesto nelze říci, že tyto investice jsou právě těmi, na kterých byste museli vydělat jmění. V jakém případě mají investice do nemovitostí smysl?

Spekulace s nemovitostmi nevycházejí zdaleka vždy

Rovnou si přiznejme, že šanci, abyste nějakou nemovitost zakoupili a vzápětí prodali s velkou přirážkou, je poměrně malá. Trh s nemovitostmi je za ta léta již poměrně nasycený, pakliže nebudete mít štěstí a nenarazíte na nějakou tu „tutovku“, pak se vám může stát, že se nemovitosti naopak nebudete moci zbavit.

Likvidita, tedy to, za jak dlouho budete moci proměnit nemovitost na hotovost, není v případě nemovitostí vůbec rychlá. Naopak, může být dlouhá i v době, kdy nepanuje ekonomická krize.

Investice nefinancujte hypotékou

Doporučit také nemůžeme financování koupě nemovitosti hypotékou s tím, že splátka úvěru bude nižší než cena za pronájem, a to přes to, že úroky hypotéky jsou dnes jedny z nejnižších. V případě, že váš nájemník jeden měsíc nezaplatí, můžete mít problémy se splátkou hypotéky.

Skvělý ochranitel hodnoty peněz

Zakoupení vlastní nemovitosti jako investice je ale skvělým ochranitelem hodnoty peněz a také jištění na stáří. To, že hodnota peněz a že na ně stále útočí inflace, aby si z nich ukousla nemalý díl, ví jistě každý.

Pokud budete disponovat určitou částkou, se kterou nechcete nutně podnikat, ani na ní nějak aktivně vydělávat, je investice do nemovitosti velmi výhodná. Navíc je možné nemovitost dále pronajímat a získávat tak další obnos.

Jištění na stáří

Neexistuje také ekonom, který by snad nedoporučoval investice do nemovitostí jako jištění na stáří. A to ať už budete investovat do svého vlastního bydlení a takto se zaopatříte, abyste ve stáří nemuseli platit nemalý nájem a bydleli jen za cenu energií a oprav.

Nebo abyste si pořídili v případě dostatku dalších finančních prostředků ještě další nemovitost, kterou budete pronajímat a tento příjem využívat k doplnění stále menších důchodů.