Vlastníte nějakého domácího mazlíčka a hodláte si zařídit pronájem? Pak je bohužel vaše situace o něco složitější, protože ne vždy jsou zvířata vítána. Jak to zařídit ke spokojenosti vaší a majitele bytu?

Na zvířata v bytě bývá striktní pohled

Otázka zvířat v bytě je velmi osobní a majitelé k ní mají různý postoj. Nutno poznamenat, že i když se o zvíře dobře staráte, zejména menší byty mohou být přítomností zvířete poznamenané, mohou načichnout, nebo se zde jinak projeví jejich působení. Někomu, zejména pokud jde také o nadšeného vlastníka nějakého toho domácího mazlíčka, tento fakt nevadí, někdo je ale striktně proti.

Zvíře nikdy nezamlčujte

V první řadě je třeba uvést, že to, že se staráte o zvíře, byste rozhodně neměli nijak zamlčovat, naopak to uvádějte jako jednu z prvních informací. Pokud budete hledat například prostřednictvím realitní kanceláře, pak se nabídka možných bytů rovnou vytříbí a realitní kancelář bude rovnou vědět, co vám může nabízet. Majitelé bytů se totiž v otázce zvířat celkem jasně vyslovují – většina z nich má jasno, zda zvířata ve své nemovitosti povolují, či ne.

Domácí zvíře v bytě

Je zcela zřejmé, že majitel má naprosto nezpochybnitelné a výhradní právo na to, aby zvířata ve svém bytě zakázal. Pokud si hodláte zvíře pořídit až po určité době používání bytu, vždy to dopředu konzultujte s majitelem a v žádném případě ho nestavte až před hotovou věc. Šlo by o hrubé porušení vaší smlouvy. Myslete na to, že nejde pouze o kočky a psy, tedy větší zvířata, ale i menší, např. hlodavce.

Zvíře v bytě zakotvěte ve smlouvě

Pokud seženete takového majitele, který vám přítomnost domácího mazlíčka v bytě povolí, opět tento fakt zakotvěte ve smlouvě. Je třeba podotknout, že je i pro vás výhodnější, pakliže půjde o pronájem spíše nezařízený, kde tedy zvíře nemůže zařízení bytu poškodit, a vy se nemusíte s majitelem bytu dohadovat nad jeho stavem.

Chování zvířete v bytě však může být také ve smlouvě zakotvené, může zde být například uvedeno, do jakých prostor nemá mít zvíře přístup nebo přímo konkrétní zařízení, na které je třeba dávat pozor. Vše, na čem jste se dohodli, pečlivě dodržujte, a případné havárie nebo poškození bytu zvířetem okamžitě hlaste.